Hava Filtresi Nedir, Neden Değiştirilir ?

161

Aracınızın içten yanmalı motoru kullandığı yakıtı yakabilmek için hava içerisindeki oksijene ihtiyaç duyar. Motor içerisinde giren havanın içinden geçtiği hava filtresi, havanın geçişine izin verirken içerisinde bulunan partikülleri tutar. Böylece motor içerisine performansı düşürecek herhangi bir maddenin girmesine izin vermemiş olur.

 

Hava Filtresinin bu partikülleri tutma performansı, aynı zamanda motorun performansını dolayısıyla da aracın performansını etkiler. Belirli aralıklarla değiştirilmesi önerilir. Ayrıca TUV-Türk ‘ün de kontrol listesinde bulunur.

 

Hava Filtresi Bozulur mu?

Hava Filtresi bozulmaktan çok işlevini yeterli miktarda yerine getiremez duruma gelebilir.

Havanın içindeki partikülleri tutan hava filtresi belirli aralıklarla değiştirilir.

 

Hava Filtresinin Değişim Süresini Neler Etkiler ?

Hava Filtresi motorün içine giden havayı aracın bulunduğu ortamdan alır. Sürekli asfalt zeminde giden bir araca göre sürekli toprak yada tozlu yolda giden bir aracın hava filtresi işlevini daha erken yitirir ve değişimi daha erken yapılmalıdır. Yani aracın kullanıldığı çevre hava filtresinin değişim süresini etkiler. Ancak aracınız hangi şartlarda kullanılıyor olursa olsun araç üreticileri aracınızın garanti kapsamı boyunca belirledikleri aralıklarda kesinlikle hava filtresini değiştirmenizi isterler.

 

Hava Filtresini Değiştirmezsem Ne Olur ?

Aracın sahibi sizsiniz, siz ne isterseniz o olur ancak hava filtresini değiştirilmesi için birkaç tane iyi sebep var.

 

Öncelikle hava filtresini değiştirmezsek kirlenen hava filtresi hava içindeki partikülleri tutma işlevini olması gerektiği gibi yerine getiremez. Bu durumda motor içine yabancı maddeler girmeye başlar. Aracın performansı etkilenir. Yakıt ekonomosi olumsuz etkilenir, Motor yıpranır. Yani aracınızın sağlığı için değiştirmemiz gerekir.

 

Bunun dışında eğer aracınız üretici garantisi altında ise aracın garanti kapsamında kalması için üreticinin belirlediği aralıklarla hava filtresinin değiştirilmesi gerekir.

İLGİLİ YAZILAR

Renault Ve Nissan Birleşme Yerine Daha Adil Bir Paylaşım Arayışında mı?

58

Beş üst düzey kaynağın Reuters'e verdiği demeçte, Renault ve Nissan, birleşme p...

Devamını oku

Ford Periyodik Bakım Maliyetleri

164

2020 Ocak Ayı itibariyle geçerli Ford marka araçların yetkili servislerde geçer...

Devamını oku

Ford Fiesta ‘yı Tanıyalım

161

Fiesta Ford’un daha çok şehir içi kullanım için tasarlanmış ve hala ü...

Devamını oku