Ford Fiesta ‘yı Tanıyalım

161

Fiesta Ford’un daha çok şehir içi kullanım için tasarlanmış ve hala üretimi olan en küçük B segment aracı (Şu an Ford Ka modelinin üretimi bulunmaması sebebiyle).

Spor, dinamik ve çekici özelliklere sahip olmasının yanında şehir içi kullanıcıları için önemli bazı fonksiyonlara da sahip.

Bunların başında Otomatik Park Etme Sistemi bulunuyor. Şehir içinde kimi zaman dikey kimi zamanda paralel park etmek zorunda kalırsınız. Hangisini daha çok kullanıyor iseniz genelde onu daha iyi yapari diğerinde ise biraz zorlanıyor olabilirsiniz. Ford Fiesta’nın Otomatik park etme sistemi ile, direksiyon manevralarını tamamen araca bırakırken siz vites ve pedalları kontrol edersiniz. Park sensörleri sayesinde önde, arkada yada yandaki engellerden de haberdar oluyor olursunuz.

 

Otomatik Far Sistemi

Ford Fiesta aracınıza her bindiğinizde ve aracınızı çalıştırdığınızda farlarınız otomatik olarak devreye girer ( Ayarlar’da Manuel seçilmediyse). Ancak istenirse ayarlardan far sisteminin otomatik olarak devreye girmesi manuel’e döndürülebilir.

 

Acil Yardım

Ford’un SYNC sistemi aracının bir kaza anında hava yastıklarının açılması yada yakıt pompasının inaktif hale gelmesi durumunda Acil Yardım ‘ı arayabilir. Siz konuşamayacak durumda iseniz koordinatlarınızı 112 Acil’e iletebilir.

 

Yokuş Kalkış Destek

Şehir içi kullanımlarda birçok sürücü için can simidi olan bu özellik, yokuşlarda sürücüye ek zaman kazandırarak aracın kaymasını önlüyor. En önemlisi sürücünün yokuş kalkışlarında stres yapmamasına destek olur !

 

Biraz da Performans Konuşalım

Ford Fiesta’nın aktif olarak satışı olan 3 motor tipi bulunuyor.

Bunlardan ilki 100 PS güç üreten otomatik şanzımanlı ( 6 ileri )  1.0 litrelik Ecoboost benzinli motor. Bir diğeri 1.1 litrelik benzinli ve manuel şanzımanlı ( 5 ileri ) 85 PS güç üreten motoru.Sonuncusu ise yakıt tüketim avantajı sunan 1.5 litrelik dizel motoru. Bu motor da 85 PS güç üretiyor ve manuel şanzımanlı ( 6 ileri ) .

Teknik Broşürdeki yakıt tüketimlerine bakıldığında şehir içi ve şehir dışı kullanımlarının ortalamasında 100 km’de 1.0 Ecoboost motor 5,2 lt,  1.1 litrelik motor 4,4 lt, 1.5 dizel motor ise 3,5 lt yakıt tüketimine sahip gözüküyor. 

 

İLGİLİ YAZILAR

Renault Ve Nissan Birleşme Yerine Daha Adil Bir Paylaşım Arayışında mı?

58

Beş üst düzey kaynağın Reuters'e verdiği demeçte, Renault ve Nissan, birleşme p...

Devamını oku

Ford Periyodik Bakım Maliyetleri

163

2020 Ocak Ayı itibariyle geçerli Ford marka araçların yetkili servislerde geçer...

Devamını oku

Ford Fiesta ‘yı Tanıyalım

161

Fiesta Ford’un daha çok şehir içi kullanım için tasarlanmış ve hala ü...

Devamını oku