Ford Fiesta Standart Bakım ve Ana Periyodik Bakım Farkları

146

Ford Fiesta’nın standart bakımları bir önceki yazımızdan hatırlayacağınız üzre 15.000 km/1 yıl bakımı ile başlar. Bu periyodik bakım içerisinde bazı parçalar kontrol edilir, bazı parçalar ise değiştirilir.

Ford Fiesta’nın standart bakımlarında değişimi yapılan parçalar; Koku filtresi, Hava filtresi, yağ filtresi ve motor yağı değişimidir.

Bunun yanısıra görsel olarak araçta boya ve kaporta kontrolü yapılır, lastiklerin aşınma durumu ve basıncı (havası) kontrol edilir. Ayrıca göstergeleriniz, aracın kornası, uyarı lamabaları (sinyaller), silecek kontrolü, yakıt filtresi kontrolü ve en önemlilerinden biri olan fren diski, kampana ve balata kontrolleri yapılır. Böylelikle Ford Fiesta araçlarının standart bakımları tamamlanmış olur.

 

Ford Fiesta araçlarının ana bakımlarında ise aracın çok daha detaylı bir bakımı yapılır. Standart bakımlarda yapılan kontrol ve değişimlere ilave olarak öncelikle el freni kontrolü yapılır. Emniyet kemerleri ve tutucularının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir, ayrıca, akü, antifriz,motor ve vites kutusu, egzos, vakum pompası, kalorifer ve radyatör kontrolleri yapılır. Kapudun kilidinin çalışıp çalışmadığına bakılır, muhtelif plastik/kauçuk parçaların da deformasyon kontrolü yapılır.

Ford Fiesta araçlarının ana bakımlarında değişimi yapılan 2 ana malzeme, Fren hidroliği sıvısı ile yakıt filtresidir. Hem Fren hidroliği sıvısı hem de yakıt filtresinin Ford Fiesta ana bakımlarında değişitirilmesi gerekir.

 

Ford Fiesta araçların 45.000 km/3 yıl standart + ek bakım da ise Aks mili ve konik dişli parçaları ile klima sistemi ve borularının kontrolü yapılır. Ayrıca benzinli modellerde buji değişimi, 1.5 dizel modellerde ise vites kutusu sıvısı ve filtresi değiştirilir.

Ford Fiesta araçların 135.000 km/ 9 yıl uzun süreli bakımda ise 45.000 km/ 3 yıl bakımındakilere ek olarak trigger kayışı ve V kayışı değişimleri yapılır.

İLGİLİ YAZILAR

Renault Ve Nissan Birleşme Yerine Daha Adil Bir Paylaşım Arayışında mı?

59

Beş üst düzey kaynağın Reuters'e verdiği demeçte, Renault ve Nissan, birleşme p...

Devamını oku

Ford Periyodik Bakım Maliyetleri

164

2020 Ocak Ayı itibariyle geçerli Ford marka araçların yetkili servislerde geçer...

Devamını oku

Ford Fiesta ‘yı Tanıyalım

161

Fiesta Ford’un daha çok şehir içi kullanım için tasarlanmış ve hala ü...

Devamını oku